Jumat, 22 April 2016

Mało co wyraźnie nie uwydatni linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe plot.

Niezmiernie duże, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli wolimy ażeby nasze roślinne plot było niesłychanie wybujałe a jednocześnie cienkie to w cieniu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego lub klonu. Należy mieć na uwadze także, że gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic właściwie nie zaznaczy linii trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe plot.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty często nie potrafią dobrze rosnąc w wyznaczonych miejscach, niewielkie drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w ryzach albo zastawią gołe placki gleby. Pięknie ukształtowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie względnie postawne zielone ogrodzenia wolno otrzymać z roślin zimozielonych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być dużo droższe aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, lecz jego metamorfozę Cis można odłożyć samopas.Powinien się błyskawicznie rósł oraz zachowa filarowy zarys.

Jeśliby wasz zakamarek jest dosyć zacieniony, warto aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja kategorii o jasnych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zrozumiale w słońcu, jednakże nawet w chłodu korona drzewa pozostają dosyć jasne, niejako oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar