Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na ogrodzenie plastikowe z Krzepic na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet wznosi się z kamieni różnego obrysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, by forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie PVC z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar